ciekawe dłuto

O.K.

ciekawe dłuto

Postautor: O.K. » 3 lis 2012, o 23:13

Ciekawe dłuto. To jedno z zagadkowych narzędzi z mojej kuźni. ;) Podobno służyło do kopyt końskich. Czy ktoś może to potwierdzić, ewentualnie do czego mogło służyć :?:
Załączniki
_s0.zmniejszacz.pl_IMAG2077_zmniejszacz-pl_348700.jpg

Awatar użytkownika
BANAN
Kontaktowanie:

Re: ciekawe dłuto

Postautor: BANAN » 3 lis 2012, o 23:29

Z takim się nie spotkałem,ale liczę na Edka ;)

Awatar użytkownika
Edek

Postautor: Edek » 4 lis 2012, o 17:00

Banan , wiara czyni cuda :lol: Dłuto to jest nawet poprawna nazwa :) Polscy znawcy tematu z okresu międzywojennego używali nazwy „ dłuto do obcinania rogu kopyta”. W powojennych opracowaniach spotyka się nazwę: „ strug do kopyt „ , służył do obrzynania i oczyszczania kopyt. Jak na razie jedyną nazwą gwarową tego sprzętu jaką znalazłem jest „ stougmejsl” , występowała ona na terenie dawnego województwa wileńskiego. Niemiecka nazwa to „ hufwirkmesser”. Przeważnie dłuta te były produkowane przemysłowo ( fig 1 to rycina z końca lat dwudziestych z katalogu firmy z Bytomia ) Cacko było dość drogie bo pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku kosztowało około 5,2 Reichsmark więc niektórzy kowale wykonywali je samemu ( fig 3 ) Ostrze w egzemplarzach masowo produkowanych ( fig 2 ) było wykonane ze stali narzędziowej i albo nitowane bezpośrednio do korpusu narzędzia albo nitowane do wymiennego trzpienia mocowanego w uchwycie. W egzemplarzach produkowanych samemu przez kowali ( fig 3 ) z reguły ostrze zgrzane było z narzędziem lub również zgrzane z wymiennym trzpieniem jak w przypadku narzędzi fabrycznych. Egzemplarz OK wygląda na fabryczny z dorabianym już ostrzem przez kowala. Myślę że troszkę pomogłem. ;)
Załączniki
fig 1.jpg
fig 2.jpg
fig 3.jpg

O.K.

Postautor: O.K. » 4 lis 2012, o 17:55

Edek, gdzie ty mieszkasz w bibliotece. :lol: A tak poważnie, dobrze wiedzieć co się posiada .
Dzięki. :!:

Wróć do „Stare narzędzia, eksponaty”