XIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

Riff

Re: XIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

Postautor: Riff » 12 cze 2013, o 18:04

Witam wszystkich.

Ja również pojawię się w Wojciechowie pierwszego, z miasta Łodzi będę jechał przez Wawe (bo tak taniej) liniami polskiego busa.
Czytając wcześniejsze posty widzę że z kolegami kowalami będzie o czym pogadać a wieczorami nawet co skosztować.

Chciałbym podziękować wszystkim tym dzięki którym dostałem się na te warsztaty. Przypominam również że moją trzecią dziesiąte urodzin spędzę z Wami drodzy koledzy kowale :D Na pewno będą to niezapomniane wrażenia.

Pozdrawiam

odessa

Postautor: odessa » 14 cze 2013, o 21:53

To już nas prawie 1/4 przyjeżdża w poniedziałek, ładnie - i się cieszę.
Może uda mi się nawet na godzinę 15-stą być w Lublinie.

A teraz sprawa, taka do przemyślenia, bo razem to coś więcej wymyślimy niż każdy z nas osobno.
Otóż miałem wczoraj spotkanie z dyrektorem młodej prężnej, w przyszłości pewnie dużej (jak tak widzę po progresie działania i środkach do wykorzystania) sieci handlowej: sprzedają internetowo, teraz zakładają sklepy stacjonarne (Rzeszów, Tarnów, Mielec).
Zadałem jej (bo to Pani dyrektor jest) pytanie, czy kowalskie rzeczy by ich interesowały (chodzi o takie prawdziwe kowalskie, ręką robione, nie z elementów. Okazuje się że tak.
I teraz wielka prośba do wszystkich z Was kowali czy przyszłych kowali, którzy byliby zainteresowani taką współpracą:
1. Pomyślcie proszę, co najlepiej wg Was by się sprzedawało, co się sprzedaje (myślę, o lampkach, o grillach, czy innych podobnych nie drogich rzeczach, które nie jest trudno wykuć, a są ładne).
2. Prosiłbym abyśmy wszyscy, oczywiście kto może i chce, przywieźli na Warsztaty, projekty, pomysły - raczej takie sugerowałbym: design bauhaus, lecz z nutką kowalską, ręczną (dużo kątów prostych) ale to moja sugestia ino.
3. Będziemy mieli niesamowitą okazję do skorzystania z wiedzy Mistrzów Kowalstwa, oni mogą podpowiedzieć, jak co się robi, jak wykonać taniej, na co szczególnie uwagę zwracać. Popracujmy nad tym, bo potem to tylko już zostaną nam ręce nasze.
4. Moglibyśmy (wszyscy zainteresowani - jako grupa kowali) pod egidą Stowarzyszenia Kowali Polskich (a najlepiej z certyfikatem ręcznej roboty, wystawionym od Stowarzyszenia), wystąpić i dać ofertę produkcji i sprzedaży - małych, nie drogich, ciekawych i dobrze się sprzedających projektów.
5. Ja już mam parę pomysłów (info1: co do oświetlenia - to trza zrobić certyfikat na każdy wzór lub grupę wzorów - to ok. 500 zł kosztuje), inne rzeczy właściwie można sprzedawać bez przeszkód. A sam choćbym chciał to i tak ilości odpowiedniej nie zapewnię - razem to co innego (specjalizacja, podwykonawstwo, składanie).
6. Takich sieci handlowych nowych i starych jest na pęczki, więc czemu by nie spróbować z "kowalską robotą" do nich wejść.

Cały czas zastanawiam się co tu zrobić, żeby móc z tego kowalstwa żyć, stąd mój niniejszy apel.
Liczę, że z tym pomysłem nie wyskoczyłem jak "Filip z konopi". Jeżeli tak to proszę o szybką reprymendę i oczywiście o pytania.

Bo ludzie budują domy, chcą mieć nie tylko ładne ogrodzenia i balustrady (chociaż teraz mają elementowe z Chin), ale także chcą mieć w domu też stylowo i niepowtarzalnie, takiej zwięzłej oferty nie ma na rynku (np. lampka, łóżko, półka i krzesełko, z pogrzebaczem i rusztem na zewnątrz w jednej konwencji - wykonane faktycznie ręcznie - z potwierdzeniem, przez Stowarzyszenie, ręcznego wykonania) więc nie ma co czekać.

Pozdrawiam serdecznie caałą Brać Kowalską
odessa

Awatar użytkownika
BANAN
Kontaktowanie:

Postautor: BANAN » 15 cze 2013, o 06:39

Odessa, jeśli ma to być ręcznie, to nie wielkie ilości, nie jesteś zaprogramowaną maszyną. A jeśli niewielkie ilości to nie może być niedrogie. Jak wejdziesz w tanią masówkę, to już będzie Ci trudno odzyskać swoją wartość jako człowieka i fachowca.No ale to wszystko zależy od tego, co kto uważa za nie drogo.

Awatar użytkownika
Rumcajs

Postautor: Rumcajs » 15 cze 2013, o 08:43

Ręczna praca zawszę będzie kosztować i tego się nie zmieni. Lepiej jako kowal dogadać się z jakimiś sklepami/galeriami w swoim rejonie i dać jakąś wystawkę tego typy produktów, wtedy wielu ludzi ma okazje zobaczyć twoje wyroby na żywo, a każdy z nich to potencjalny klient :) Internet oczywiście też wiele tu pomaga :)
Pomysł ogólnie nie głupi moim zdaniem ale na mniejszą skale.
"Całą bezkształtną masę kruszców drogocennych,
Które zaległy piersi mej głąb nieodgadłą,
Jak wulkan z swych otchłani wyrzucam bezdennych
I ciskam ją na twarde, stalowe kowadło"

odessa

Postautor: odessa » 15 cze 2013, o 18:53

Dzięx Banan i Rumcajs za komentarze
Myślę, że wszystko do przemyślenia jest i przedyskutowania.

Niedrogo (tak dla sprecyzowania, tego co żem napisał wcześniej) to znaczy, w wyrobach kowalskich moim skromnym zdaniem, kwota pomiędzy 40 a 80 zł.

Zawsze chodzi o wystawkę i zainteresowanie szerszego klienta, który sobie istnieje w błogiej nieświadomości i nigdy bez wystawki by się nie dowiedział, że istnieje kowal i że robi, to co robi, a co najważniejsze, że temu klientowi się to podoba i jest gotów wydać na to pieniądze - pokazujemy co mamy. Klasyka marketingu.

Z innej beczki - technicznej teraz
Nie mam Mistrza, więc wszystko w kowalstwie sam wykonuję, no i rzecz jasna robię więcej błędów niż rzeczywistej pracy.
Wreszcie wymyśliłem (a może już taka metoda jest) metodę na kąty proste. A zrobiłem to tak (I tu O.K. prosiłbym Cię abyś powiedział czy chodziło Ci o tę metodę):
1. Na płaskowniku lub pręcie równobocznym w przekroju, robię znak, podgrzewam go i zginam. Najpierw do 90 stopni - oczywiście robi się łuczek z obu stron.
2. Zginam dalej (młotkuję) do kąta ostrego ok. 30 stopni.
3. Ten kąt młotkuję przekręcając to z jednej do z drugiej strony, aż zrobi się piękna równa linia zgięcia.
4. Następnie prostuję (wracam) do kąta 90 stopni (nie uderzając w zagięcie) na boku kowadła, uderzając raz w jedno raz w drugie ramię konta.
5. Po takim 5 - 10 minutowym młotkowaniu powstaje kąt prosty o krawędziach ostrych (bez łuku).
Roboty trochę ale jestem zadowolony z metody.

Pozdrawiam Kowali
odessa

O.K.

Postautor: O.K. » 16 cze 2013, o 19:44

Jak wyszło to nie ma problemu, każda metoda jest dobra- byle do celu prowadziła. ;)
Ja na samym początku w miejscu zgięcia spęczył bym - otrzymasz nadmiar materiału do ukształtowania narożnika.

adrian

Postautor: adrian » 16 cze 2013, o 22:20

Witam wszystkich tegorocznych uczestników warsztatów oraz organizatorów. Jestem z Ciechanowa, swój warsztat prowadzę od 2 lat, ale podstaw prawdziwego kowalstwa będę uczył się w Wojciechowie. Jadę samochodem 01.07 z Ciechanowa przez Pułtusk, Wyszków, Węgrów, Siedlce, Łuków, Radzyń - jak komuś po drodze to mogę zabrać.

W kwestii dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, myślę że organizatorzy na pewno nakierują osoby, które chciałyby skorzystać z takiego wsparcia, ale należy zdawać sobie sprawę, że w każdym regionie, a nawet powiecie są odmienne programy dotacyjne, inne formularze, inne kryteria oceny itd itd. Każdy powinien więc osobiście dowiedzieć się w swoim regionie o programach dotacyjnych.

Informacyjnie powiem jak to wygląda w moim mieście -
1) Systematycznie o 3-4 miesiące w Powiatowym Urzędzie Pracy rozpatrywane są wnioski o Jednorazową dotację na rozpoczęcie działalności dla bezrobotnych- szanse są dość duże, można otrzymać ok. 20 000 zł na zakup środków trwałych, działalność należy utrzymać przez rok (tzn. opłacać ZUS). Wszystkie formalności ograniczają się do wypełnienia wniosku oraz krótkiej rozmowy ok. 10 minut z doradcą zawodowym. Pieniądze na koncie po ok. miesiącu.
2) 1-2 razy/rok Wojewódzki Urząd Pracy organizuje projekty unijne zwane Akademia Przedsiębiorczości - można otrzymać 40 000 zł oraz 1000zł/miesięcznie przez pierwsze pół roku działalności. Formalności bardzo dużo, trzeba napisać Biznes Plan, 2 rozmowy z Komisją rekrutacyjną, tydzień szkolenia dla przedsiębiorców itp. W sumie od złożenia pierwszych dokumentów do otrzymania pieniędzy trwało w moim przypadku prawie roku czasu. Jakby ktoś był zainteresowany, chciał przejrzeć Biznes plan dla kuźni-pracowni kowalstwa art. proszę o info, mogę zabrać na warsztaty

Awatar użytkownika
Rumcajs

Postautor: Rumcajs » 18 cze 2013, o 21:17

Ja myślę, że możesz w ciemno przywieźć ze sobą ;) na pewno kilka osób z chęcią zajrzy,podpatrzy co i jak ;)
"Całą bezkształtną masę kruszców drogocennych,
Które zaległy piersi mej głąb nieodgadłą,
Jak wulkan z swych otchłani wyrzucam bezdennych
I ciskam ją na twarde, stalowe kowadło"

mcimek
Kontaktowanie:

Postautor: mcimek » 20 cze 2013, o 14:42

Adrian przywieź ten planik bo na pewno sie przyda.
Ja będę jechał 1-szego tak jak reszta kolegów przez Lublin.
W Lublinie będę około 18;00 więc jeśli ktoś chętny do podwózki proszę o kontakt 730 995 743

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Edmar

Postautor: Edmar » 21 cze 2013, o 15:22

A czy jest w Wojciechowie bankomat? czy trzeba w gotówe zaopatrzyć się w Lublinie?
Musimy żyć. Żyć tak, by później nikogo nie musieć prosić o wybaczenie.

Wróć do „Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie”