XIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

XIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

Postautor: Administrator » 6 maja 2013, o 10:55

30 kwietnia zakończyliśmy nabór na XIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Komisja kwalifikacyjna, która wybierze 16 uczestników warsztatów, zbierze się 10 maja - wtedy też zamieścimy na naszej stronie listę osób przyjętych.

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Re: XIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

Postautor: Administrator » 13 maja 2013, o 14:11

Na stronie www.kowale.com.pl zamieszczone zostały wyniki naboru uczestników XIX Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Komisja składająca się z członków Zarządu Stowarzyszenia Kowali Polskich oraz przedstawicieli Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie obradowała w dniu 11 maja. Po dogłębnym przeanalizowaniu 32 ankiet wybranych zostało 16 uczestników. Zakwalifikowanym gratulujemy i zapraszamy do dyskusji na forum :)

odessa

Postautor: odessa » 13 maja 2013, o 19:43

Jestem strasznie zadowolony, że zakwalifikowałem się na tegoroczne Warsztaty Kowalskie - w ogóle się nie spodziewałem, że się dostanę, a tu proszę.
Zaskoczenie i radość ogromna.
Super

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Administrator » 13 maja 2013, o 20:43

Miło to słyszeć :) mam nadzieję, że wszystkie pana oczekiwania co do warsztatów zostaną zrealizowane. Organizatorzy i Mistrzowie jak zawsze życzliwi, starają się z roku na rok ulepszać formułę tych spotkań korzystając z Waszych spostrzeżeń. Dlatego prosimy wszystkich tegorocznych a także byłych naszych uczniów o pytania i konstruktywne uwagi bo my na ich podstawie również ciągle się uczymy.

odessa

Postautor: odessa » 14 maja 2013, o 12:47

Jestem Igor DRAUS z Podkarpacia - czyli odessa, bo to piękne miasto, a byłem tam z 10 razy co najmniej i proszę mi uwierzyć że warto.

Co do oczekiwań, to podzieliłbym je na sprawy:
1. Techniczne
2. Ekonomiczne
3. Formalne

ad. 1
Ogólnie: kowalstwo tradycyjne (bez spawania), czyli interesują mnie łączenia, otwory, spirale, mocowania wykutych rzeczy w ścianach, i (w przypadku bram) także w bruku czy innym podłożu. Oczywiście jest wiele więcej pytań, ale myślę, że jeszcze zdążę o tym napisać. Materiał, hartowanie, ochrona przed korozją. Oj mnóstwo spraw.

ad. 2
Ogólnie: czy da się z tego żyć, czy należy to traktować jako dość kosztowne hobby. A jeżeli się da (utrzymać rodzinę i dom), to chętnie bym się dowiedział o:
a. dotacjach, pomocy, finansowaniu zewnętrznemu (np. z UE),
b. sposobach marketingowych stosowanych dotychczas (i kosztach działalności takiej kuźni),
c. obecnych trendach w kowalstwie (najprościej: co warto robić bo jest modne i potrzebne, i czego już nie ma co zaczynać, bo i tak się nie opłaca - koszty większe niż przychód),
d. zakupach, gdzie kupować tani dobry materiał, koks, węgiel drzewny, czy wreszcie sprzęt,
e. giełdach sprzedaży wyrobów, cenach, itp.

ad. 3
a. Czy zakładać firmę, czy może być stowarzyszenie (akurat takie mam, co prawda rowerowe, ale to nie jest trudno zmienić zapisy w statucie), czy może robić to bez tych formalnych ograniczeń. No ale czasami człowiek choruje to i dobrze jest jak ZUS - mimo że kulawa to instytucja - płaci.
b. Jak firma to jaka jest najtańsza forma opodatkowania,
c. Czy trzeba zdawać egzaminy czeladnicze, czy mistrzowskie, i czy zgodnie z naszym polskim prawem, to nie jest potrzebne.

To tak na początek w związku z moimi oczekiwaniami dotyczącymi KURSU.
Mam nadzieję, że nie przesadzam z tym, i moje pytania (uwagi) nie nastręczą Państwu trudności, a na kursie otrzymam na nie wyczerpujące odpowiedzi. Co będzie z korzyścią dla jego wszystkich uczestników.

Chciałbym się poważnie zająć kowalstwem, więc i dla tego te moje pytania (oczekiwania), mam już parę prac, które wykułem i byłby na nie popyt (z informacji zdobytych wśród znajomych), ale przypuszczam, że wymyślę jeszcze sporo innych a pewnie na kursie się też tego dowiem. Barierą, dla mnie przynajmniej, jest ograniczenie techniczne, po prostu nie umiem wielu rzeczy wykuć, choćby kątów prostych, ostrych rogów, łączeń (o tym już pisałem). Kursu więc jak powietrza potrzebuję.

Pozdrawiam caaaaaaaaaaały Wasz zespół i wszystkich uczestników (kursantów) mającego nadejść Kursu Kowalstwa.

odessa

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Administrator » 14 maja 2013, o 15:00

Wielkie dzięki:) Z pewnością weźmiemy wszystko pod uwagę. :)

Awatar użytkownika
Rumcajs

Postautor: Rumcajs » 14 maja 2013, o 15:20

Igor dobrze napisane, bo na większość z tych pytać pewnie każdy z kursantów chciałby znać odpowiedź ;)
"Całą bezkształtną masę kruszców drogocennych,
Które zaległy piersi mej głąb nieodgadłą,
Jak wulkan z swych otchłani wyrzucam bezdennych
I ciskam ją na twarde, stalowe kowadło"

odessa

Postautor: odessa » 14 maja 2013, o 20:37

Pewnie na moje pytania (i jak się dowiedzieliśmy nie ino moje) odpowiedzi by znali obecnie funkcjonujący kowale (ach piękny zawód).

Tak więc, jeżeli kowale to czytacie, to proszę opowiadajcie co wiecie (czyli co i jak). To naprawdę pomoże nam wszystkim. Bo doświadczenie w tych sprawach jest najważniejsze, a wy je macie.

A patrząc z drugiej strony to co 2 (3 lub 4 lub 5 lub milion) głowy to nie jedna. Może i razem coś wydumamy.

Pozdrawiam serdecznie

odessa

Awatar użytkownika
BANAN
Kontaktowanie:

Postautor: BANAN » 15 maja 2013, o 04:45

Odessa,odpowiem Ci może na drugie pytanie. Czy da się z tego żyć? Co rok, to trudniej, a właściwie nie da się w czystej formie kowalstwa.Wielu kolegów się za pewne do tego nie przyzna, ale taka jest niestety prawda. Pracujemy w usługach, a te jako pierwsze boleśnie odczuwają każde załamanie rynku.Pracuję w tym zawodzie ponad 20 lat i nie pamiętam bym dorobił się kiedykolwiek kokosów.

odessa

Postautor: odessa » 15 maja 2013, o 11:28

Smutna prawda Banan, właściwie się tego spodziewałem.

Myślę więc, że aby to zmienić trzeba wymyślić wspólnie a potem wdrożyć i konsekwentnie wykonywać, jakiś program usługowy, w którym uczestniczyłaby większa ilość kowali.

Chodzi mi po głowie pomysł specyficznej fabryczki, która fabryczką była by ino z nazwy. Uczestnicy takiego przedsięwzięcia wykonywaliby detale u siebie i przekazywali dalej. Aż w końcu powstałby produkt, który można by sprzedawać (w dużej ilości) sieciowo.

Być może za daleko patrzę, bo najtrudniejsze są relacje, czyli współpraca, nie wiem jak jest między kowalami. Lecz myślę że tak samo jak między piekarzami czy kominiarzami - konkurencja i wydrapywanie sobie oczu, a przede wszystkim (BARDZO DURNA) walka cenowa.

Korzystając z doświadczenia technicznego, i rynkowego, takich ludzi jak Ty powinno się coś dać wymyślić. Wierzę w to bardzo.

Ostatnio byłem we Lwowie (oj, mam tam mnóstwo przyjaciół). Powiedziałem im, że kowalstwem chciałbym się zająć, a nie wiem czy dostanę się na kurs w Polsce, więc czy mogli by mi pomóc znaleźć nauczyciela, który tego zawodu by mnie nauczył.

info:
Chcę tu powiedzieć, że przedwojenna "polska szkoła kowalstwa" we Lwowie to rzecz niebywała. Wystarczy sobie po mieście pochodzić i pooglądać detale, i całe duże projekty. Coś fantastycznego. Paryż czy inny Londyn się nie umywają. No może podobnie artystycznie jest w Hiszpanii.

Zawieźli mnie zaraz do akademii sztuk pięknych - cóż mogę powiedzieć - to nie to, jakieś listki czy inne bryczki i krzesełka. To nie to. Potem zorganizowali spotkanie z kowalem, jednym z tych profesorów którzy tam wykładają. Pojechałem do niego do kuźni. Bałagan w jego kuźni większy jakieś 100 razy niż w mojej - ale tacy są Ukraińcy. Pokazał mi swoje "dzieła", na ucznia przyjąć nie chciał. Ale sam chciał sprzedawać swoje wyroby do Polski. Miał tam parę ciekawych patentów pracochłonnych. I o dziwo, cały czas w kuźnię inwestuje, ma rynek, kuje nawet dla Polaków i ma się dobrze.

Co prawda Lwów to prawie 1 mln mieszkańców - rynek ogromny. A druga rzecz, że w Ukrainie jest więcej bandytów niż u nas. A to oni budują sobie domy drogie i to oni inwestują w wyposażenie ręcznie robione. Nam zostaje klient zwykły, który nie wyda 100 tysięcy zł na balustradę schodową w salonie, lecz może wydać ze 100-wkę na świecznik lub lampę, którą da komuś w prezencie, bo to ręczna robota.

I myślę, że w tą stronę pójść należy u nas w Polsce, przy okazji klepiąc tanie ogrodzenia, bramy i barierki balkonowe, jakie na pęczki wykonują nasi spawacze - też zawód i też praca.

Cieszę się że mogę wreszcie z prawdziwymi kowalami pogadać. Dziękuję za to serdecznie stowarzyszeniu. No i będę na kursie, a to wielka radość i wielkie szczęście dla mnie.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam
odessa

Wróć do „Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie”