Siekiera - ciekawe znalezisko

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Siekiera - ciekawe znalezisko

Postautor: Administrator » 16 paź 2012, o 10:15

Kilka dni temu pewien pan zwrócił sie do SKP o pomoc w ustaleni informacji o swoim znalezisku. W starej kamienicy na Śląsku odnalzał siekierę. Zaciekawił go znak wykuty na jej boku ( jak twierdził "podpis kowala").
Siekiera.jpg
Ponieważ w naszej świętej książce "Ludowe kowalstwo artystyczne w Polsce" R. Reinfussa takiego zdobienia nie znalazłam zaczerpnęłam porady fachowca (umi :)), który poszperał w swojej przepastnej bibliotece i w najnowszej zdobyczy "Zdobnictwo metalowe na Śląsku" Gładysza (1938 ) i stwierdził że:
Wygląda ona na uniwersalną ciesielską ale kształtem przypomina obuszki owczarskie chociaż jest proporcjonalnie szersza od nich. Na pewno wykonana przez kowala wiejskiego ( zaniechanie staranności przy niektórych krawędziach ) Wzór na 100% nie jest punco ( podpisem ) kowalską . Wykorzystuje dwa stempelki które rzazem w podobnych wzorach występowały przed II wojną w okolicach Wisły i Jabłonowa. Ponieważ nie jest to podpis więc wyzwolony kowal mógł ten wzór przenieść podczas migracji za pracą ale nie więcej niż w promieniu 150 km. Wzór jest typowym " Kwiotkiem" nie żadnym " Stromkiem" czy konkretną rośliną. Myślę że to z powodu braku miejsca na obuszku"

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Siekiera - ciekawe znalezisko

Postautor: Administrator » 16 paź 2012, o 10:47

Dyskusja nad siekierą trwa nadal. Znalazca sądzi że była ona wykorzystywana przy budowie tej kamienicy, ponieważ leżała w piwnicy za rurą ściekową.
Jeden fachowiec powiedział mu że może ona liczyć nawet ok.300 lat. Chce wiedzieć czy to może być prawda i czy wykonano ją w sposób taki jak na dołączonym zdjęciu ??? Przesłał również zdjęcia z wymiarami.
DSC00493.JPG

DSC00495.JPG

DSC00494.JPG

DSC00496.JPG

moja siekiera.jpg

Moim zdaniem 300 lat to z pewnością za dużo, bo początki zdobnictwa stempelkowego są datowane na połowę XIX w. względnie pod jego koniec. Bo jak twierdzi Reinfuss "Są to czasy rozkwitu kultury artystycznej na wsi. Przemawiają za tym również zabytki zdobione ornamentem stempelkowym. Jest ich wprawdzie, niewiele ponieważ jak wiadomo stare, żuzyte przedmioty przekuwano na nowe. Najstarsze znane nam okucie wozu z Dolnego Śląska zdobione stempelkowaniem nosi datę 1842 r."
Co o tym sądzicie?

U:)

Awatar użytkownika
Edek

Postautor: Edek » 19 paź 2012, o 12:31

O rany jak zacząłem powiększać fotki to tak mi się piksele rozjechały że kwadratowych okularów potrzebowałem
Dobra do rzeczy i w punktach
1. Właściciel siekierki jest bardzo zdeterminowany poznaniem pochodzenia swojego znaleziska, albo jest to znawca testujący wiedzę Stowarzyszenia . Skąd mój wniosek , A no że niełatwo jest znaleźć stronę gdzie znajduje się rysunek tej techniki http://www.platnerz.com/platnerz-com/sc ... hniki.html
2. Fakt, jak pisze administratorka „U” że za daleko sięga się z wiekiem tego znaleziska i doskonale jest to przez nią umotywowane jeśli chodzi o zdobienie.
3. Technika pokazana na rysunku jest bardzo stara i praktyczna pod warunkiem zadowolenia z posiadania miękkiej siekierki ( w czasach średniowiecza i tak był to luksus bardzo drogi )
4. Osobiście optował bym za teorią wykonania tego sprzętu metodą jak na załączonym obrazku przeze mnie. Co to dawało ? Taniość wykonania całości i skuteczne działanie w praktyce czyli twarda i droga stal na ostrze i miękkie tanie ( pojęcie względne w tamtych czasach) żelazo na resztę pięknie zgrzane razem.
5. Niestety z powodu wspomnianych pikseli trzeba by włączyć dotyk (on ma zastosowanie wszędzie) i poszukać zgrzania z drugiej strony często tak bywa że zgrzeazjąc skupiamy się na wyglądzie jednej strony drugą pozostawiając wynikowi przypadku czyli gorzej wykończonej a co za tym idzie widoczniejszej jak na załączonych zdjęciach.
6. Myślę że wiek to góra 100÷120 lat ale powiedział bym że szybciej 80 lat
Załączniki
19101201.JPG

Awatar użytkownika
BANAN
Kontaktowanie:

Postautor: BANAN » 19 paź 2012, o 13:05

Otwór obucha wygląda na przebity,a nie zawinięty,obstawałbym przy opcji wysuniętej przez Edka.

umi

Postautor: umi » 21 paź 2012, o 21:12

Edek dajesz , dajesz młody :D Nauka nie idzie w las, jak widzę ;) Młody, zrobiłeś lepszy doktorat niż ja :D Banan ma całkowitą rację popierając Ciebie ;) Otwór jest przebity i ewidentnie wykończony "Obuśnicą" :)

O.K.

Postautor: O.K. » 21 paź 2012, o 23:01

Mam coś takiego. Omawianej siekierki oczywiście tam nie ma, ponieważ to wyrób nieseryjny ale może komuś coś takiego się przyda . Posiadam całą broszurę
Załączniki
_s0.zmniejszacz.pl_IMAG2035_zmniejszacz-pl_665672.jpg
_s0.zmniejszacz.pl_IMAG2035_zmniejszacz-pl_665672.jpg
_s0.zmniejszacz.pl_IMAG2033_zmniejszacz-pl_479911.jpg

O.K.

Postautor: O.K. » 21 paź 2012, o 23:06

Sorki nie poszła ta fotka co trzeba :lol:
Załączniki
_s0.zmniejszacz.pl_IMAG2034_zmniejszacz-pl_785095.jpg
spis treści (chyba)

Awatar użytkownika
BANAN
Kontaktowanie:

Postautor: BANAN » 22 paź 2012, o 05:16

Jeśli o siekierach mowa,to współczesna siekiera wykonana przez jednego z kowali,który na imprezach wojciechowskich jest częstym gościem.Zgadnijcie z pod czyjego młotka wyszła?
Załączniki
t_siekiera_502.jpg

O.K.

Postautor: O.K. » 22 paź 2012, o 22:15

Jak byś pokazał listeczki to może :lol: Nigdy nie skupiałem się nad siekierkami . Ale jest kowal który sierpy robi rewelacyjnie, Widalem jak nakłada równiutko nacięcia na ostrzu. A może to on :?:

Awatar użytkownika
BANAN
Kontaktowanie:

Postautor: BANAN » 23 paź 2012, o 04:06

No dobra,ta siekiera pochodzi z kuźni Henryka i Sylwestra Izdebskich z Czerśli .Heniek był członkiem Stowarzyszenia Kowali Polskich,a Sylwek był zapewne najmłodszym uczestnikiem warsztatów wojciechowskich.Sama siekiera ,jej forma jest charakterystyczna dla naszego rejonu,a te które u nich powstają są moim zdaniem najzgrabniejsze.Wielopokoleniowa nauka nie idzie w las ;)

Wróć do „Stare narzędzia, eksponaty”