Głowica gruszkowata- jak to wykuć?

Krzywonos

Głowica gruszkowata- jak to wykuć?

Postautor: Krzywonos » 17 paź 2012, o 20:46

To może ja zacznę...
Drodzy Mistrzowie, Drodzy Koledzy!
Poniższe zdjęcie przedstawia współczesną replikę głowicy gruszkowatej, typ występujący w mieczach późnopiętnastowiecznych i renesansowych. Dzisiaj wykonuje się je na tokarkach, ja zaś bardzo chciałbym nauczyć się je wykonywać ręcznie, tak jak ongiś.
Kula ma średnicę ok 35 mm, wyjściowo wychodzi z pręta ok 15 mm, jest przebita na wylot otworem zwężającym się w kierunku kuli.
Jak się za to zabrać? Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie...
Załączniki
grucha.jpg

Awatar użytkownika
BANAN
Kontaktowanie:

Re: Głowica gruszkowata- jak to wykuć?

Postautor: BANAN » 18 paź 2012, o 04:26

Jak ma wyglądać to przebicie? Możesz to narysować w przekroju?Chyba już kumam,głowica ma być nałożona na rękojeść i zanitowana.Bierzesz kawałek okrąglaka np.fi 30,przebijasz go stożkowym przebijakiem,przy przebijaniu trochę zwiększy swą średnicę,potem ściągasz tego okrąglaka na trzpieniu o podobnym kształcie co przebijak w stronę jelca.dobrze by to robić na podkładce z oporem,by kuty materiał nie uciekał z trzpienia.Później formujemy samą kulę i tu też pomocna by była odpowiednia podkładka.Jeśli dysponujesz młotem mechanicznym,to te mozolne operacje ułatwiłyby kowadła kształtowe formujące kształt głowicy,ale jest to uzasadnione tylko przy seryjnej produkcji.Nigdy takiego detalu nie robiłem,ale tak bym się do tego zabrał ;)

O.K.

Re: Głowica gruszkowata- jak to wykuć?

Postautor: O.K. » 18 paź 2012, o 23:23

Co kowal to pomysł :D 15 wyjściowy materiał to troszkę za mało (nie mowie że nie da się spęczyć 15stki ale jest to pracochłonne). 25 -30 jaki masz pod ręka okrągły wałek weź (i tu pierwsze schodu) czym cieńszy materiał tym większy nadmiar musisz dać ( Możesz przelicz to na masę aby broń była wyważona). I do paleniska.
Spęczanie -postaw na kowadle mocno i po całości nagrzany pręt , i go z góry buch buch . Do paleniska i jeszcze raz, aż spuchnie . Na tym etapie powstanie coś w rodzaju klepsydry czy ósemki z płaskimi końcami. Ten kształt sam ci będzie się układał , oczywiście koryguj go na (rogu kowadła) młotkiem o zaokrąglonej lekko bitni. Później nagrzej detal tak aby jeden koniec był dużo mocniej nagrzany (spęczamy kulkę) i go z góry buch buch do otrzymania pożądanej średnicy kuli, można podczas tej operacji powoli formować kule . Jak już otrzymasz kształt to można zacząć eta przebijania .

Przebijanie - ja poprzedził bym przebijanie nawierceniem otworu pilotującego ( a to dla tego żeby otwór wyszedł tam gdzie ma wyjść , bez żadnych niespodzianek )( nawiercał bym od strony rękojeści , ponieważ jeśli od strony nitu otwór wyjdzie nie centrycznie można zamaskować to podczas układania łba nita.
Przebić można na wiele sposobów . Przebijakiem kwadratowy - kwadratowym stożkowym -okrągłym - okrągłym stożkowym. (kwadratu używam w przypadku kiedy element nie powinien się obracać, w tym przypadku głowica morze być przebita przebijakiem okrągłym).zapomniałem dodać że przebijamy oczywiście na gorąco i jak Banan zaznaczył ,,Przebijać na podkładce” czy gwoździownicy. Będzie mniej szlifowania. I zostało nitowanie.

Nitowanie . Kolejne schody to wyliczenie materiału na łepek Nita. Zależy to od tego jakiej wielkości ma być łeb Nita, jaka jest średnica pręta. ( proponował bym popróbować na kawałku płaskownika, jeśli dużo nie nitowałeś) .
A to jedna z moich głowic nitowana na kwadracie bez stożka.

Miłej zabawy ;)
Załączniki
_s0.zmniejszacz.pl_20100211273_zmniejszacz-pl_829531.jpg

Wróć do „Techniki kowalskie i pomoc techniczna”