Strona 1 z 2

Dwuróg kowalski

: 13 lis 2012, o 23:50
autor: O.K.
Mam dwuróg kowalski (duży) 37 kilo, osadzany w pieniek z okrągłą końcówką. Mam pytanie do osób które używały takich modeli. Czy tylko mój egzemplarz ma tak miękką bitnie. Mój dwuróg, kiedy go kupiłem był troszkę wybity. Poświeciłem mu troszkę czasu przywróciłem mu dawny wygląd i funkcjonalność . Oklepałem i wyostrzyłem krawędzie, co z tego po 4 godzinkach wyglądał z powrotem tak samo. Zastanawiam się czy to wada mojego dwurogu :?:

Re: Dwuróg kowalski

: 19 lis 2012, o 00:29
autor: O.K.
Fotka z literatury. :idea: Te dla odmiany są montowane w kowadło, ekstra jest ten z foremnikami ( ząbkowane ) ;)

Re: Dwuróg kowalski

: 20 lis 2012, o 23:52
autor: umi
Sporągi, Sparogi, Szparogi czy z niemieckiego Sperrhorner , z jakiego zakątka Polski by nie pochodziły , z jakiego okresu czy jakiej wielkości nie były. Nawet jeśli wykonane były różnymi technikami .To jeśli kowalskie a nie blacharskie to były miękkie , jak Amen :) Sprawdziłem na poniższych przykładach :lol:

Re: Dwuróg kowalski

: 21 lis 2012, o 22:42
autor: O.K.
Super kolekcja. Czy szparogi posiadały fabryczne podstawy :?: ( ta po lewej na fotce jest super ) . Często widzę je ustawione w płycie kowalskiej. Zastanawiam się jak wyglądała katalogowa podstawa, masz może coś w swojej skarbnicy. :?: Jeśli chodzi o twardość to zastanawia mnie dlaczego były nieutwardzane?

Re: Dwuróg kowalski

: 21 lis 2012, o 23:29
autor: O.K.
Ciekawy szparóg. :idea: Kupiony na starociach, podobno jest to wojskowy element wyposażenia, na pewno wykopek. ;)

Re: Dwuróg kowalski

: 8 sty 2013, o 00:26
autor: O.K.
Wracając do tematu dwurogów. Pochwalę się swoim nowym narzędziem. Odkułem go z 40steczki narzędziowej. Dodałem płaszczyznę z foremnikiem, posiada róg okrągły i kwadratowy - jak to dwuróg :lol: . No i ciekawostka nie jest montowany w kowadło jeno w imadło- tak dla odmiany.

Re: Dwuróg kowalski

: 8 sty 2013, o 00:43
autor: O.K.
Jedna ważna sprawa, dwuróg ma wgłębienia na szczęki imadła po dwóch stronach widoczne na zdjęciu. :!:

Re: Dwuróg kowalski

: 8 sty 2013, o 09:40
autor: umi
Niezły pomysł :D Amerykanie lubują się w takich nietypowych rozwiązaniach na tamtejszych stronach i na Fb można znaleźć podobne perełki :) Jak wpadnę do Ciebie to chciałbym to zobaczyć :)

Re: Dwuróg kowalski

: 8 sty 2013, o 21:16
autor: O.K.
Ja też lubie pokombinować z narzędziami ( jak mam troszkę czasu) :idea: . Ten dwuróg powstał ponieważ potrzebowałem cieniutkiego rogu, nawet rożek kowalski był za gruby. Nie było innego wyjścia jak zrobić sobie samemu. Potem dołożyłem foremnik (bo wiecznie gdzieś mi przepadał- to go przyspawałem). Plusem tego rozwiązania jest to że dwuróg w imadle nie sprężynuje (ma durzą masę) w przeciwieństwie do sprzętu montowanego w kowadle tej średnicy.
Innymi słowy, pasuje mi i dlatego dzielę się pomysłem, myślę że to niezły substytut dwurogu. ;)
Jeśli chodzi o wizytację kolegi to zapraszam, daj znać wcześniej to pozamiatam w kuźni. :lol:

Re: Dwuróg kowalski

: 9 sty 2013, o 06:01
autor: BANAN
He, he, Umi jest zarobiony,będzie się wybierał do Ciebie tak jak do mnie, no chyba,że na urlop, masz kuźnię w atrakcyjnym turystycznie rejonie :lol: