Kowadło francuskie - enclume

Awatar użytkownika
Edek

Kowadło francuskie - enclume

Postautor: Edek » 29 paź 2012, o 14:26

Przy okazji wcześniejszego tematu o młotku francuski wywiązał się temat kowadła francuskiego . Były domysły jedno czy dwurożne ? Rycina pokazuje że występowały oba typy chociaż częściej dwurożne :!: Okazuje się że jak zwykle diabeł tkwi w małych szczegółach. Właściwie jednym małym ;) Otwór kwadratowy do mocowania narzędzi jest nie w osi kowadła ale przesunięty do krawędzi kowadła. Zmienia się zatem jego kształt (fig 2 ) a co za tym idzie kształt trzpieni spodków kowalskich jak na załączonej pierwszej rycinie. OK dobrze kojarzy w że jeszcze można spotkać te kowadła, ale w Polsce przeważnie występują na czterech nóżkach ( fig 3 ) jednak nie mylić z kowadłami polskimi które w pewnym momencie również były na czterech nóżkach, ale z otworem w osi symetrii :) Analizując stare kowadła francuskie ( fig 4 i 5 ) widać że ten patent był stosowany we Francji od dosyć dawna. Jeszcze jako uzupełnienie podam francuskie nazewnictwo części kowadła ( fig 1 ) bo jak sam wiem z tłumaczeniem fachowym nierzadko bywają problemy :D
Załączniki
Kowadło francuskie.jpg
fig 2 enclume trau carre.jpg
fig 3 enclume.jpg

Awatar użytkownika
Edek

Re: Kowadło francuskie - enclume

Postautor: Edek » 29 paź 2012, o 14:28

Ponieważ są jakieś ograniczenia w ilości zdjęć to wysyłam cd :)
Załączniki
fig 4 1824.jpg
fig 5 1824 detal.jpg
fig 1 enclume słownik.JPG

O.K.

Postautor: O.K. » 29 paź 2012, o 23:39

Pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem technicznym otworu. Nie centrycznie ok.. ale żeby wygięty :?: . Jak figlarnie
:lol:

Awatar użytkownika
BANAN
Kontaktowanie:

Postautor: BANAN » 30 paź 2012, o 05:02

A ja pracowałem na takim kowadle,z tą różnicą,że miało jeszcze okrągły otwór w osi kowadła u nasady rogu prostokątnego.Kwadratowy otwór umiejscowiony był nieosiowo przy rogu okrągłym.Bardzo twarde,zarówno na bitni,jak i w każdym innym miejscu,Dzwoniło czyściutko,Majster Franek mógłby wygrywać na nim koncerty :lol:

Awatar użytkownika
Edek

Postautor: Edek » 30 paź 2012, o 10:39

Znajomy opowiadał mi że faktycznie posiada bardzo wysoki i często czysty dźwięk :) Zdziwię może stwierdzeniem ale ponoć to kowadło od wielu już lat występuje w Wojciechowie i tylko kilka osób wie o tym :D Na foto to Wojciechowskie jako dowód :) Myślę że nie zdradziłem zbyt wiele tajemnic Wojciechowskich a jest ich jeszcze kilka ;)
Załączniki
Woj.JPG

O.K.

Postautor: O.K. » 30 paź 2012, o 22:16

Czasem człowiek patrzy i nie widzi. Ile razy pracowałem na tym cacku nie zliczę, dopiero dziś zauważyłem ten dziwaczny otworek. :shock:

Wróć do „Narzędzia kowalskie”