Egzamin mistrzowski

stolarczyki
Kontaktowanie:

Egzamin mistrzowski

Postautor: stolarczyki » 10 sie 2012, o 06:45

Czy ktoś z Was zdawał w tym roku egzamin mistrzowski? Ktoś wie na czym on polega? To znaczy niby wiem, egzamin praktyczny, ale bardziej chodzi mi o teoretyczny. Z tego co czytałem to egzamin dotyczy zasad bhp, prowadzenia działalności, materiałoznastwa i maszynoznawstwa. Może ktoś słyszał jakie pytania padały na egzaminie?

Adam

O.K.

Re: Egzamin mistrzowski

Postautor: O.K. » 11 sie 2012, o 20:29

W tym roku zdawał Leszek i Bartek z Gdańska. Jęsteś zainteresowany ,,drugim stopniem naukowym "z kowalstwa :lol: ?

stolarczyki
Kontaktowanie:

Postautor: stolarczyki » 13 sie 2012, o 15:25

Odpowiem za Adama bo sam zabierze się do tego po miesiącu, jeśli w ogóle będzie o tym pamiętał :)
Ilekroc pytam go czy nie chciałby zrobic mistrza to zapiera się jak może przed tym. Adam nie czuje się na mistrza kowalstwa, chociaż ja uważam że spokojnie zdałby egzamin praktyczny. Zaczeliśmy myślec nad tym egzaminem bo Adam dostał fajną propozycję pracy w szkole rzemiosł która ma powstac, ale musiałby miec tytuł mistrza. No i Adaś ma problem:)

Kalina

O.K.

Postautor: O.K. » 14 sie 2012, o 19:02

Cześć Kalina . Pozdrowienia z pochmurnych mazur. Też zamierzam podejść do egzaminu mistrzowskiego. Jeśli chodzi o zakes materjału na egzamin to może dziewczyny z wieży mają jakiś wykaz.
Karol

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Administrator » 7 wrz 2012, o 15:09

Z pewnością Adaś zdałby egzamin mistrzowski:) Gorąco zachęcam. Prosiłam Andrzeja Słowika o przygotowanie zakresu pytań egzaminacyjnych, obiecał po 15 września bo teraz praca, praca i Legnica :) Jak tylko je otrzymam opublikuję...Obiecuję też napisać instrukcję krok po kroku - czyli jakie dokumenty trzeba złożyc do Izby Rzemiosła, jakie opłaty itd. Te wiadomości już na początku przyszłego tygodnia bo dziś dożynek czas .... :)
Ula

stolarczyki
Kontaktowanie:

Postautor: stolarczyki » 9 wrz 2012, o 22:56

Pani Urszulo będziemy bardzo wdzięczni!

O.K.

Postautor: O.K. » 10 wrz 2012, o 19:26

Uleńko, zarezerwuj dla mnie jedno miejsce.
Karol

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Administrator » 11 wrz 2012, o 09:14

Ależ oczywiście Karolku :) Już myślę jaką piękną pracę mistrzowską mógłbyś wykuć ... bo czeladnicze krzesełko zachwyca turystów do dziś:)

To zacznijmy od początku.
Co Kandydat na mistrza kowalstwa powinien zrobić na początek?

Piersze kroki (a raczej telefon) powinien wykonać do Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie ul. Rynek 2 tel. 81 532 80 11, (najlepiej porozmawiać z Panią Basią Drygałło).Ona określi czy kandydat spełnia warunki przystąpienia do egzaminu mistrzowskiego

Oczywiście są to standardowe wymogi czyli:

Izba rzemieślnicza dopuszcza do egzaminu mistrzowskiego osobę, która spełnia jeden z następujących warunków:
1) posiada tytuł czeladnika lub równorzędny w zawodzie, w którym zdaje egzamin, i po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej trzyletni staż pracy w tym zawodzie albo łącznie przed i po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej sześcioletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin, oraz świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej;
2) przez okres co najmniej sześciu lat w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej wykonywała zawód, w którym zdaje egzamin, i posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej;
3) posiada tytuł czeladnika lub równorzędny w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, i po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej trzyletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin, oraz świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej;
4) posiada tytuł mistrza w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, i po uzyskaniu tytułu mistrza co najmniej roczny staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin, oraz świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej albo dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej;
5) posiada świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub dotychczasowej szkoły ponadpodstawowej, dających wykształcenie średnie, w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, i tytuł zawodowy w zawodzie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, oraz po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin;
6) posiada dyplom ukończenia szkoły wyższej na kierunku lub w specjalności w zakresie wchodzącym w zakres zawodu, w którym zdaje egzamin, i po uzyskaniu tytułu zawodowego co najmniej roczny staż pracy w zawodzie, w którym zdaje egzamin.

Jeżeli te warunki są spełnione należy złożyć

- wniosek o dopuszczenie
- świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej oraz potwierdzenie odpowiedniego stażu pracy
- jedną fotografię
- potwierdzenie wniesienia opłaty egzaminacyjnej na konto Izby

Składając dokumenty w Izbie należy przedłożyć oryginały dokumentów w celu uwierzytelnienia ich kopii przez Izbę Rzemieślniczą. Druki wymagane do egzaminu dostępne są na stronie www.izba.lublin.pl w zakładce przydatne dokumenty.

c. d. n. :)

anakin

Postautor: anakin » 16 wrz 2012, o 17:21

Widzę jest mowa o egzaminach mistrzowskich.Mam pytanie gdyż albo mam stare informacje albo nie rozumiem.Po co na egzaminach na mistrza są zagadnienia na temat prowadzenia rachunkowości ,podstawowe przepisy prawa pracy.A gdy będzie kowal nad kowalami ale nie będzie miał zielonego pojęcia o tych rzeczach.Moim skromnym zdaniem nie powinno tego być.W końcu można mieć mistrza a nie prowadzić działalności gospodarczej.W egzaminach innych zawodowych nie spotkałem się z takim czymś.Może mam stare informacje jak tak to post nie ważny.

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Administrator » 17 wrz 2012, o 15:52

Niestety pytania dotyczące rachunkowości dotyczą wszytkich zawodów (fryzjer, kucharz, zegarmistrz i bursztyniarz też muszą na nie odpowiadać). Pytania te zadawane są na egzaminie przez przedstawiciela Izby Rzemiosła. Z reguły są dosyć proste np. definicja dochodów, przychodów itp. Ale niestety są one zapisane w standardach wymagań ustalonych przez Związek Rzemiosła Polskiego i nic na to nie poradzimy. A swoją drogą dobry mistrz w tych czasach trochę chyba o ekonomii powinien wiedzieć ....? :)
U.

Wróć do „Egzaminy mistrzowskie i czeladnicze”