okucie wozu

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

okucie wozu

Postautor: Administrator » 6 lis 2012, o 12:56

Kochani mam prośbę. Często do naszego Muzeum trafiają elementy okucia wozu. Wiem, że mają one swoiste nazwy często regionalne. Jeżeli ktoś posiada np. rysunki poszczególych elementów wozu oraz ich nazwy byłabym bardzo wdzięczna:)

Np. można by to nazwać zaczep do orczyka ale czy to poprawnie ??
Photo1.jpg

Awatar użytkownika
Edek

Re: okucie wozu

Postautor: Edek » 6 lis 2012, o 13:46

Wóz i jego okucia to temat rzeka na minimum pracę magisterską :D Na razie tak na szybko dwa zdjęcia ;) Ale temat trzeba by mocno zgłębić , myślałem o tym pisząc o saniach :D Sama budowa koła to temat dość szeroki :lol: A przy okazji. Zaczynam mieć wrażenie że trzeba by może lekko inaczej sformować spis treści forum i część postów poprzenosić , od lekkie porządki po świąteczne :D
Załączniki
WPR.JPG
WJZP.JPG

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Administrator » 6 lis 2012, o 14:34

Edziu nie wiem ile masz wzrostu ale jesteś WIELKI! Wozy to rzeczywiście temat rzeka ale baardzo ważny i wydaje mi się że bardzo mało omawiany. Proszę o wszelkie informacje. Dzięki :) U

O.K.

Postautor: O.K. » 6 lis 2012, o 22:31

Edek ma racje, rzeczywiście zrobił się mały bajzelek z postami. :roll: Jeśli chodzi słownik to rewelacyjny pomysł, ale zebranie tego wszystkiego nie będzie proste ;)

Awatar użytkownika
Administrator
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Administrator » 7 lis 2012, o 14:13

Trochę posprzątaliśmy :) A odnośnie tematu wozu i jego elementów słownik będzie z pewnością bogaty, bo nazwy bardzo różnią się regionalnie. Wystarczy zobaczyć w książce "Kowalstwo ludowe w województwie wileńskim", gdzie pojawiają sie m. in. "podoski" - wąskie sztabki żelaza przybijane do dolnych powierzchni osi w miejscu tarcia z piastą.
Zobaczcie:)
okuwanie wozów.jpg

okuwanie wozów 2.jpg

okucie wozów rysunki.jpg

Wróć do „Kowalstwo ludowe i regionalizm”