Strona 1 z 1

Patron

: 26 lut 2013, o 11:09
autor: Edek
Witam, od dawna próbuję znaleźć konkretną odpowiedź na proste zdawało by się pytanie : kto jest patronem kowali w Polsce :?:
Tylko proszę nie odpowiadajcie że grecki Hefajstos, rzymski Wulkan , słowiański Perun, czy nordycki Thor ze swoim magicznym młotem Mjöllnirem którego nie używał w kowalstwie :D
Wiemy doskonale że każdy zawód, cech rzemieślniczy czy grupa ludzi powiązana rodzajem obrabianego materiału posiadała swojego patrona. Gdzieś zapodziała się Nam tradycja i dziś nie można znaleźć konkretnej odpowiedzi :?:
Dziś znaleźć można kilka postaci świętych jak na przykład :
św. Piotr Apostoł
św. Patryk
św. Eligiusz
św. Jan Chrzciciel
św. Oswald
św. Gutman
św. Jerzy
św. Florian
św. Marcin z Tours
Jak widać wybór jest z bardzo godnego Towarzystwa :shock:
Czy jest ktoś kompetentny na forum kto mógłby zabrać głos i udzielić odpowiedzi na moje pytanie :?: Spokojnie nie jestem fanatykiem religijnym a jedynie dręczy mnie ciekawość tradycji :lol:

Re: Patron

: 26 lut 2013, o 14:19
autor: Administrator
Znajomy "święty" twierdzi, że Florian jest patronem wszystkich zawodów związanych z ogniem :)

Chociaż niektóre źródła podają, że to św. Jerzy jest patronem kowali. Ten to dopiero ma dużo roboty! Chroni również wędrowców, górników, żołnierzy, bednarzy, artystów, więźniów, jak i skautów oraz harcerzy. Może zostańmy jednak przy Florianie?

Re: Patron

: 27 lut 2013, o 11:42
autor: umi
W tym panteonie można wymienić jeszcze dwie postacie : św. Barbara z Nikomedii patronka przede wszystkim górników i hutników oraz wg niektórych źródeł św. Maciej jeden z 72 apostołów.
Św. Patryka raczej nie brał bym pod uwagę , to raczej zachodni patron podobnie jak św. Eligiusz n Noyon którego bardziej czczą Ewangelicy . Św. Gutman a właściwie Homobonus i św. Oswald to również bardziej zachodni święci.
Pozostają :
św. Piotr Apostoł
św. Jan Chrzciciel
św. Jerzy
św. Florian
św. Marcin z Tours

Św. Florian, ognia faktycznie ale kowal i metal to nie tylko ogień ;) a św. Jerzy miał problemy z papieżem Janem XXIII który próbował Go usunąć z panteonu świętych jako postać nieistniejącą przez to smoczysko :D
Myślę że dyskusja pozostaje otwarta

Re: Patron

: 28 lut 2013, o 20:02
autor: O.K.
Jeśli święty Hefajstos odpada to zostaje Florian :lol: :lol: . A tak poważnie to słyszałem św. Florianie ,miedzy innymi jest patronem hutników no i kowali ;)

Re: Patron

: 30 mar 2013, o 10:52
autor: Aries
Św Eligiusz, to uzasadniona propozycja. Jest o nim taka legenda [url]http://www.apostol.pl/czytelnia/legendy-chrzescijanskie/święty-eligiusz-kowal[/url]

Ps. Nie wiem czemu ten link nie działa. Można jednak skopiować go i wkleić do przeglądarki.

Re: Patron

: 5 maja 2013, o 22:47
autor: O.K.
Kowale potrzeźwieli po świętowaniu z okazji św. Floriana . NASZE ŚWIĘTO ;)