Pniak pod kowadło z kantówek 75x75

krzysiekass

Pniak pod kowadło z kantówek 75x75

Postautor: krzysiekass » 3 lut 2013, o 18:12

jxnqcr6kdz5r.jpg
Po bejcowaniu
Po długich poszukiwaniach i wielu za i przeciw , wybrałem rodzaj pniaka . Zdecydowałem się na kantówki , z których powstał prostokątny pniak . Myślę , że rozwiązanie to zaoszczędziło mi choć trochę miejsca . Po za tym pniaczek taki wg. mnie jest bardziej ustawny . Po za tym za pniaka w tartaku krzyczeli 200 zł , a kantówki dorwałem za flaszkę :)

Kantówki pociąłem ręczną pilarką , na wymiar 530 mm . Wymiar ten obliczyłem wg. pewnych prawideł kowalskich . Otóż bitnia kowadła powinna być na wysokości kostek dłoni .
Cięcie pilarką nie zapewnia idealnego cięcia , ale 1 mm naddatku załatwił sprawę . Po docięciu kantówek nadszedł czas na skręcenie w jedną całość za pomocą metrowych prętów gwintowanych . Pręt fi 12 , sztuk 4 , cena za 1 metr 3,50 .

Kantówki , przed skręceniem należy przewiercić . Można to zrobić dwojako : wiercąc każdą z osobna , lub wiercić wszystkie na raz długim wiertłem .
Ja zrobiłem to sposobem drugim . Zaoszczędza czasu i zapewnia współosiowość . Wiertło o długości 50 cm też nie jest problemem , i nie koniecznie trzeba wydawać chore pieniądze za nietypowe wiertło . Do zwykłego krótkiego wiertła dospawałem pręt . Wygodnie jest wybrać średnicę pręta taką samą jak wiertła , łatwiej to wycentrować przy spawaniu . Lecz przy wierceniu należy często wyjeżdżać , aby usunąć urobek :)

Nie skręcałem zbyt mocno , ponieważ kantówka może pęknąć . Dopiero po okuciu płaskownikiem pniaka , śruby dokręcę , aż pniak soki puści :)

Kantówki posiadały wyfrezowane rowki na jednej ze ścianek . Po złożeniu , w rowki te wstrzyknąłem piankę poliuretanową .
Powierzchnię na której będzie spoczywało kowadło , wyszlifowałem dokładnie , aby kowadło całą swoją powierzchnią leżało na pniaku .

Kowadło po postawieniu na pniaku odzyskało swój oryginalny dźwięk :) Dotychczas stało na stole wyłożonym gumą , charakterystyczny oddźwięk był stłumiony .

Na następny weekend planuję okuć pniaka . Po wykonanej pracy zdam fotorelację .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jjt1csf21gfz.jpg

Pniak oszlifowany papierem ściernym , wyrównane nierówności .

Obrazek Obrazek

Po bejcowaniu :
jxnqcr6kdz5r.jpg
Po bejcowaniu

W sobotę opaski i reszta prac .
Ostatnio zmieniony 5 lut 2013, o 21:53 przez krzysiekass, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
Rumcajs

Re: Pniak pod kowadło z kantówek 75x75

Postautor: Rumcajs » 3 lut 2013, o 20:34

Te śruby poobcinaj bo znając życie to nie raz się zahaczysz/uderzysz.
"Całą bezkształtną masę kruszców drogocennych,
Które zaległy piersi mej głąb nieodgadłą,
Jak wulkan z swych otchłani wyrzucam bezdennych
I ciskam ją na twarde, stalowe kowadło"

krzysiekass

Postautor: krzysiekass » 3 lut 2013, o 20:47

Spoko , to jest jeszcze nie skończone . Śrub tych jeszcze będę mógł potrzebować . :)

O.K.

Postautor: O.K. » 3 lut 2013, o 23:17

Ja zostawił bym te śruby. Są idealne do mocowania wieszaków na młotki i oprzyrządowanie. Ale Rumcajs ma racje, nie mogą być dłuższe niż to konieczne, bo będziesz rozrywał spodnie.

O.K.

Postautor: O.K. » 3 lut 2013, o 23:58

będziesz mocował do podłogi :?:

krzysiekass

Postautor: krzysiekass » 4 lut 2013, o 06:20

Czy będę mocował ? nie wiem , Są takie , okaże się w trakcie pracy . Pniak ma być w miarę mobilny , więc nie chciałbym go na stałe kotwić , jak już to jakieś szybkie mocowanie .
Właśnie dla tego nie ucinam jeszcze śrub , nie znam jeszcze końcowej koncepcji . Będą opaski wokół . Będzie wieszak na młotki , a poza tym właśnie mocowanie do posadzki . Tych śrub będę jeszcze potrzebował . Pozdr.

O.K.

Postautor: O.K. » 5 lut 2013, o 01:06

Żuć okiem na mój pniaczek. Może coś wpadnie ci w oko. Jest tam miejsce na suwmiarkę ,punktaki, długopis, widełki do gięcia, itd.. Rzuć okiem na podstawę jest założona opona a to po to żeby można nim turlać się po całej kuźni, poza tym podwójna guma idealnie chłonie wibracje. Jeśli korzystasz z widełek mocowanych w kowadle to proponuje przymocować kowadło, lub zrobić stopki w pniaku do trzymania (przydepnięcia ), inaczej kowadło wraz z pniakie obraca się wokół własnej osi
Załączniki
detal2.jpg
detal.jpg
.._s0.zmniejszacz.pl_IMAG2501_zmniejszacz-pl_916727.jpg

O.K.

Postautor: O.K. » 5 lut 2013, o 01:08

reszta fotek ;)
Załączniki
oponka.jpg
detal na zapalniczkę.jpg

Awatar użytkownika
BANAN
Kontaktowanie:

Postautor: BANAN » 5 lut 2013, o 09:53

Zapalniczka w tym miejscu to nie szczególny pomysł, gorąca zendra to zweryfikuje :lol:

umi

Postautor: umi » 5 lut 2013, o 17:17

Pniaczek z kantówki jak brylancik :) lubię takie klimaty pięknie go okuć i egzemplarz pokazowy :) A co do pniaczka Karola. Wydawało mi się że Ty nie palisz to po co Ci zapalniczka ? :lol:

Wróć do „Wyposażenie kuźni”